Blog Page Title

Krynica Morska

Krynica Morska

Krynica Morska

Krynica Morska noclegi na Mierzei Wiślanej. Hotele w Krynicy Morskiej blisko morza  w centrum Krynicy. Krynica to najmniejsze miasto w Polsce liczy ok 1280 mieszkańców i ok. 200 dzików.

Historia Krynicy
Po raz pierwszy wzmiankowana w XV wieku jako Kahlberg. Od 1466 należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga. W tym czasie uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem. Znacznie rozbudowana po II wojnie światowej.

Do końca 1972 roku Łysica należała do powiatu elbląskiego. Do 1954 była wsią w gminie Tolkmicko, w latach 1954-58 stanowiła gromadę Łysica, a od 1959 – już jako Krynica Morska – posiadała status osiedla. 1 stycznia 1973, w następstwie kolejnej reformy gminnej znoszącej gromady i osiedla, Krynica utraciła status osiedla, stając się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim. Do funkcji administracyjnych Krynica Morska powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska (obecnie jest to gmina miejska w powiecie nowodworskim w woj. pomorskim).

Nazwy miasta

Latarnia morska zniszczona w 1945 r.
Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, stosowano nazwę Łysa Góra, będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 r. ponowna zmiana nazwy na Krynica Morska.

Łeb – pierwotna nazwa słowiańska
W języku niem. Kahlenberge, Kaleberg, Kahlberg (Liep) w okresie przynależności do Gdańska oraz Królestwa Prus – forma w nawiasie „Liep” nawiązuje do nazwy Łeb.[potrzebne źródło]
Aktualna nazwa odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą niefortunną[styl do poprawy] i całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza.

Hotele nad morzem w Krynicy Morskiej zapraszają do nowego luksusowego White Resort na plaży położonego 60 m. od morza. Jest to nowy komfortowy hotel położony najbliżej morza w Krynicy Morskiej. Hotel całoroczny.

Najpiękniejsze mierzeje na świecie; Mierzeja Helska i Wiślana docenione

Są zazwyczaj wąskie i podłużne, ale bywają poszarpane i rozległe. Niektóre są wyjątkowo dzikie i naturalne, z majestatycznymi wydmami, inne – przekształcone w wielkie kurorty. Gwarantują często niezwykłe widoki. Najpiękniejsze mierzeje na świecie są atrakcjami przyrodniczymi i turystycznymi