Krynica Morska
Noclegi Krynica Morska
Krynica Morska noclegi na Mierzei Wiślanej. Hotele w Krynicy Morskiej blisko morza w centrum Krynicy. Krynica to najmniejsze miasto w Polsce liczy ok 1280 mieszkańców i ok. 200 dzików.
Historia Krynicy
Po raz pierwszy wzmiankowana w XV wieku jako Kahlberg. Od 1466 należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga. W tym czasie uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem. Znacznie rozbudowana po II wojnie światowej.
Do końca 1972 roku Łysica należała do powiatu elbląskiego. Do 1954 była wsią w gminie Tolkmicko, w latach 1954-58 stanowiła gromadę Łysica, a od 1959 – już jako Krynica Morska – posiadała status osiedla. 1 stycznia 1973, w następstwie kolejnej reformy gminnej znoszącej gromady i osiedla, Krynica utraciła status osiedla, stając się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim. Do funkcji administracyjnych Krynica Morska powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska (obecnie jest to gmina miejska w powiecie nowodworskim w woj. pomorskim).
Nazwy miasta
Latarnia morska zniszczona w 1945 r.
Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, stosowano nazwę Łysa Góra, będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 r. ponowna zmiana nazwy na Krynica Morska.
Łeb – pierwotna nazwa słowiańska
W języku niem. Kahlenberge, Kaleberg, Kahlberg (Liep) w okresie przynależności do Gdańska oraz Królestwa Prus – forma w nawiasie „Liep” nawiązuje do nazwy Łeb.[potrzebne źródło]
Aktualna nazwa odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą niefortunną[styl do poprawy] i całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza.
Hotele nad morzem w Krynicy Morskiej zapraszają do nowego luksusowego White Resort na plaży położonego 60 m. od morza. Jest to nowy komfortowy hotel położony najbliżej morza w Krynicy Morskiej. Hotel całoroczny.
Najpiękniejsze mierzeje na świecie; Mierzeja Helska i Wiślana docenione
Portal The World Geography stworzył ranking najpiękniejszych mierzei na świecie. Serwis wyróżnił Polskę – w pierwszej dziesiątce znajdują się dwa polskie półwyspy. Twórcy uznali, że są jednak piękniejsze twory natury niż Mierzeja Helska i Mierzeja Wiślana. Najpiękniejsze mierzeje na świecie prezentujemy w tej galerii.
***
Mierzeja to forma ukształtowania terenu usypana z piasku nanoszonego przez morskie fale zgodnie z kierunkiem przeważających wiatrów. Tworzy piaszczystą barierę oddzielającą zatokę od morza.
Ta mierzeja jest wyjątkowa dla brytyjskiego wybrzeża. Usytuowany na wschodzie Anglii cypel ma w niektórych miejscach tylko 50 metrów szerokości. Mierzeja o długości prawie 5 km jest przystanią dla setek migrujących ptaków. To najlepsze miejsce w Wielkiej Brytanii do obserwowania ptactwa. Wśród setek otoczaków można tu znaleźć liczne skamieniałości. Symbolem Spurn Point jest nieczynna już latarnia morska.
***
Na dalszych miejscach, od 9. do 15. w rankingu znalazły się: Minnesota Point (USA), mierzeja Dungeness (USA), mierzeja Farewell (Nowa Zelandia), mierzeja Homer (USA), półwysep Kadyks (Hiszpania), mierzeja Fiedotowa (Rosja), Presque Isle (USA).
2/11 7. Mierzeja Kurońska, Litwa/Rosja
Niemalże stukilometrowa mierzeja oddziela Zalew Kuroński od Morza Bałtyckiego. Od 2000 roku jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znana jest z obfitości bursztynów
krynica morska noclegi
hotele nad morzem krynica
noclegi w krynicy nad morzem